Na obranu zákona šaría

Tento týden islámský soud ve Funtui v severonigerijském státě Katsina zamítl odvolání ženy odsouzené za cizoložství. Její právníci se nejspíše odvolají k vyššímu islámskému soudu, a bude-li potřeba, k Nejvyššímu soudu Nigérie. Pokud však rozsudek soudu ve Funtui bude

shledán právoplatným, bude Amin Lawalová poté, co přestane kojit dceru, ukamenována k smrti.

Vztahy mezi muslimy a křesťany jsou napjaté všude na světě, ale nikde nejsou tak rozvášněné jako právě v Nigérii, nejlidnatější zemi, kde je zhruba tolik muslimů co křesťanů. Kritickým bodem muslimsko-křesťanských vztahů je šaría, neboli soubor muslimského náboženského práva.

Rozšiřování islámského práva v Nigérii - od konce roku 1999 šaríu přijalo jako státní právo deset z šestatřiceti svazových států - vyvolalo prudkou vlnu odporu proti přísným trestům, které toto právo ukládá, mimo jiné proti amputaci pro zloděje nebo ukamenování pro cizoložné ženy.

Jsem muslimský právník, praxi mám u šaríjského soudu v Kanu, druhém největším městě Nigérie. Démonizace islámského práva ze strany křesťanů a aktivistů za lidská práva po celé Evropě a severní Americe se mi proto velice nelíbí. Právo šaría je systematicky zkreslováno a mylně chápáno. Ale protože jsem studoval také americké právo a učil právo na americké univerzitě, rozumím také nedostatkům v uplatňování práva šaría, zvlášť pokud jde o ženy.

Nehledě na to, jak silný je nesouhlas s tresty smrti pro cizoložné ženy, právo šaría v Nigérii nelze zrušit. Islámské právo je tady odedávna nedílnou součástí společenského života. A zůstane jí. Výzvou, před níž stojí kritici šaríi, je modernizovat islámské právo, nikoli je vytlačit z veřejného života.

Subscribe to PS Digital
PS_Digital_1333x1000_Intro-Offer1

Subscribe to PS Digital

Access every new PS commentary, our entire On Point suite of subscriber-exclusive content – including Longer Reads, Insider Interviews, Big Picture/Big Question, and Say More – and the full PS archive.

Subscribe Now

Právo šaría bezesporu je kontroverzní. Jeho tvrdé tresty naprosto odporují všem západním právním kánonům. Já mám o těchto trestech smíšené pocity. Teoreticky trest smrti i amputace akceptuji, ale prakticky si myslím, že ti, kdo právo šaría uskutečňují, projevují pramálo pochopení pro realitu, pro to, že zločin má většinou původ v chudobě a zoufalství. Dle mého soudu by se amputace údů zlodějů neměly provádět, pokud a dokud nebude o nejchudší vrstvy společnosti lépe postaráno.

Na soudní líčení u šaríjských soudů, která končí tresty smrti, se odůvodněně snáší proud výtek z celého světa. Právo šaría tak, jak je dnes uplatňováno v Nigérii, nebere sebemenší ohled na blaho žen. Proč jsou ke smrti odsouzeny jen cizoložné ženy, zatímco cizoložní muži jdou na svobodu? Pokud podle šaríjských soudů není muž přistižen při činu čtyřmi svědky, nelze jej odsoudit. Takový důkaz je ovšem tak obtížné obstarat, že muži prostě nebývají odsouzeni. Dokud ale nebude šaría řešit cizoložství spravedlivě, neměly by se tresty udělovat vůbec.

Senzacechtivost soustřeďuje pozornost okolního světa jen na případy amputace nebo ukamenování a zakrývá skutečnost, že většina případů, které šaría řeší, se týkají rodinných záležitostí a běžného obchodního práva. Saría, která klade důraz na rychlou spravedlnost, je leckdy vhodnější než civilní právo, zvlášť v zemi jako Nigérie, kde soudní byrokracie zadrhává a případy se řeší pomalu, pokud vůbec.

Nemuslimy to možná překvapí, ale i někteří nigerijští křesťané chodí raději k šaríjským soudům, protože jsou rychlé, spravedlivé a právnických formalit relativně prosté. Nedávno v Nigérii přitáhl pozornost případ, kdy muslimský obchodník s auty podvedl svého křesťanského zákazníka, který případ postoupil islámskému soudu. Během pár týdnů žalobce spor vyhrál - a neplatil ani správní poplatky.

Právo šaría ovšem křesťany až příliš často poškozuje. V jednom nigerijském státě je křesťanským osobním autodopravcům nedoporučováno, a často zakazováno vozit muže a ženy ve stejném autobuse. Utrpěli také křesťanští obchodníci, kteří kvůli zákazu komerčního prodeje alkoholu museli zničit svoje zásoby.

Proč význam islámského práva roste? S koncem vojenské diktatury v Nigérii a s návratem k civilní, volené vládě získali občané země nespočet prospěšných svobod. Jenže svoboda projevu přivedla náboženské představitele k militantnějším postojům. Střet obou náboženství zhoršuje navíc nerozhodnost prezidenta Oleseguna Obasanja, nemluvě o tom, že muslimští politikové vědí, že budou oblíbenější, když budou stát na straně islámských konzervativců, zatímco jejich křesťanští rivalové získávají body pranýřováním extremních stránek práva šaría.

Napětí, jaké vzbuzuje islámské právo, by bylo na místě, kdyby se šaría zaměřila na snad největší problém Nigérie, na korupci ve vládních kruzích. Muslimští politici vědí, že korupce zabíjí naši zemi, ale na prohřešky státních úředníků se šaría nevztahuje. Že je Nigérie na cestě k prosperitě, budeme s jistotou vědět až tehdy, když spravedlnost šaríi dopadne i na poklesky ve vládě.

Nedostatky šaríi, jakkoli jsou závažné, nemusí islámské právo ještě odsoudit k záhubě, navíc v zemi, kde křesťané a vyznavači tradičních kultů se početně vyrovnají muslimům. Saríi lze reformovat tak, aby toto právo bylo tolerantnější, otevřenější a přijatelnější pro nemuslimy.

Kosmopolitní šaría - to není absurdita. V islámské tradici je reforma šaríi výsledkem idžtidžády, tvůrčího a intelektuálního snažení adaptovat islámské právo na nové okolnosti. Saría zažila svůj první rozkvět v období tvůrčího kvasu před mnoha stoletími, ovšem pak se její vývoj na dlouho zastavil, neboť pozdější generace soudily, že islámské právo není třeba přizpůsobovat měnícím se skutečnostem.

Je čas na novou idžtidžádu. Pokud muslimové chtějí v Nigérii udržet centrální roli šaríi, musí nalézt způsoby, jak vycizelovat její drobné vady a nerovnosti a jak ji namířit také proti provinilcům, kteří sedí ve státní správě.

https://prosyn.org/fy6hZFtcs