Na obranu mezinárodní spravedlnosti

MÉXICO – Nedlouho poté, co jsem se jako mexický ministr zahraničí v roce 2001 ujal úřadu, přišel mi na stůl zcela nový problém. Španělsko na základě obžaloby z genocidy, mučení a terorismu žádalo o vydání argentinského námořního důstojníka, který se v Mexiku usídlil pod falešným jménem. Důstojník Ricardo Miguel Cavallo byl zapleten do trestné činnosti páchané v letech 1977 a 1978 na nechvalně proslulé Námořní technické škole v Buenos Aires. Podle španělské obžaloby Cavallo patřil k zásahové jednotce skupiny, která se aktivně podílela na únosech a mučení lidí, jež vojenský režim považoval za levičáky.

Otázkou, která přede mnou stála, bylo, zda vydat Cavalla do Španělska, třetí země, aby čelil soudu za porušování lidských práv, páchané v Argentině. Podepsání listin by bylo průlomové, poněvadž by vůbec poprvé signalizovalo, že podezřelí z porušování práv mohou stanout před soudem kdekoli na světě, je-li v jejich domovině spravedlnost nepravděpodobná.

Rozhodování pro mne bylo přímočaré: zločiny vyžadovaly spravedlnost a pravděpodobnost, že Cavallo bude hnán k zodpovědnosti, byla ve Španělsku vyšší než v Argentině. V Argentině jej tehdy před stíháním chránily zákony upravující amnestii. Extradiční listiny jsem podepsal.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/8PEyVqa/cs;