1

Prospěšností k prosperitě

WASHINGTON, DC – Je tomu dva roky, co se výkonný ředitel společnosti Tesla Elon Musk rozhodl vykročit zcela proti tradičnímu konkurenčnímu chování – každému zpřístupnit patenty své firmy. Proč by společnost měla soupeřům odhalit své pracně vydobyté plány a technologie?

Ať už si člověk o Muskovi myslí cokoli, jeho odvahu je třeba ocenit. Přepisuje pravidla podnikání, na základě přesvědčení, že úspěch Tesly závisí na celém trhu s elektrickými vozy a že komerční zájmy jeho firmy nelze oddělit od zájmů společnosti.

Muskova nekonvenční strategie by mohla obrátit vzhůru nohama celá odvětví – ku prospěchu všech. Pokud se otevřeným patentům společnosti Tesla podaří přivést do sektoru další aktéry, mohl by se dnešní produkt pro specifický segment trhu proměnit ve fenomén masového trhu – a taková proměna by významně přispěla k boji proti změně klimatu.

Nemá smysl se ptát, jestli se Musk pokouší přemoci změnu klimatu, nebo jen vydělat prachy. Dělá obojí. Nadto právě takový kapitalismus zohledňující veřejné zájmy bude pro úspěšné firmy budoucnosti nezbytný.