women flooding PUNIT PARANJPE/AFP/Getty Images

Katastrofy diskriminují – reakce na ně by neměla

ISTANBUL – Když počátkem roku 2009 zpustošily sesuvy půdy některé části tádžické oblasti Chatlon, byla vesnice Baldžuvan připravena lépe než většina jiných. Místní komunitní organizátorka Bibi Rahimovová totiž několik let upozorňovala obyvatele na rizika spojená s životem pod nestabilním terénem, a tak když svah nakonec povolil, všech 35 baldžuvanských rodin bylo bezpečně evakuováno a nikdo nepřišel o život.

Rahimovová byla součástí vesnické krizové skupiny vyškolené organizací Oxfam International na snižování rizika katastrof; její úsilí před sesuvy, během nich i po nich z ní v nehostinném západním Tádžikistánu udělalo hrdinku. Její hrdinství však posloužilo i k něčemu jinému; zafungovalo jako připomínka, že když jsou do plánování a obnovy po katastrofě začleněny ženy, vede to k záchraně lidských životů.

Přírodní pohromy neúměrně postihují ženy a děti, zejména v zemích, kde je společensko-ekonomické postavení žen nízké. Když například Oxfam analyzovala bilanci mrtvých po cunami v Indickém oceánu v roce 2004, zjistila, že při této katastrofě zahynulo až čtyřikrát více žen než mužů; v Indii, Indonésii a na Srí Lance představovaly ženy 60-80% mrtvých. Podobné poměry byly přitom zaznamenány i u bezpočtu jiných katastrof. Problém začíná už tím, jakým způsobem o katastrofách informují média, která rozdílům v počtu mužských a ženských obětí věnují jen malou pozornost.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/9gaXrI5cs