Postupné zdokonalování léčby rakoviny prsu

Rakovinu prsu, nejběžnější život ohrožující zhoubný nádor v západním světě, můžeme dnes léčit lépe než kdy dříve, a přesto tato choroba zůstává jednou z nejčastějších příčin úmrtí na rakovinu. Její cena je vysoká, ale stejně vysoké jsou náklady na její léčbu, neboť dosud neexistuje žádný stoprocentně fungující lék. Přesto ale úmrtnost na rakovinu prsu ve většině západních zemí klesá, ačkoli počet případů choroby zůstává na relativně stejné výši. To pravděpodobně odráží fakt, že jednotlivostem léčby rakoviny prsu je věnována zvýšená pozornost.

Vzhledem k tomu, že pokrok v léčbě rakoviny prsu je přírůstkový – tj. žádný jednotlivý způsob léčby není považován za lepší než jiný – existují velké nerovnosti v tom, jak jednotlivé země k léčbě této choroby přistupují. Ačkoli nám věda jasně ukazuje nejlepší směr boje s rakovinou prsu, díky nejednotnému nasazování nových metod léčby mnoho žen trpí nebo dokonce umírá. Zbytečně.

Příčiny rakoviny prsu zatím neznáme. Její včasné odhalení – tedy ještě dříve, než se rakovinné buňky rozšíří – je však pro úspěch léčby zásadní. Z výsledků rozsáhlých namátkových šetření z doby před několika desítkami let vyplývá, že stala-li se součástí pravidelné lékařské prohlídky mamografie, významně se zvýšilo procento včasného odhalení nemoci a tím pádem snížilo riziko úmrtí. Naopak studie z nedávné doby se věnují nejvhodnějšímu věku pro první rentgenování prsou a ideální četnosti takových prohlídek. Zanedlouho se jistě začne diskutovat o ideální technologii: je vhodnější tradiční mamografie, digitální mamografie, ultrazvuk, snímání magnetických rezonancí nebo několik těchto technologií dohromady?

https://prosyn.org/Xu76PW3cs