4

Uskutečňování zahraniční politiky

NEW YORK – Často se cituje výrok filmaře Woodyho Allena: „Ukázat se je 80 % života.“ Nad procentním údajem se lze přít, ale důležitý je Allenův vhled: člověk musí vstoupit do hry, stát se aktérem, aby měl šanci dosáhnout svých cílů.

Totéž platí ve světových záležitostech. Jestliže ukázat se je 80 % života, přinejmenším 80 % zahraniční politiky vyžaduje věnovat se. Důmyslné plány, dobré úmysly a výborné vyjednávací schopnosti jsou nezbytné, ale nestačí – ani zdaleka. Stejně jako v podnikání, vzdělávání a mnohde jinde v životě platí, že o tom, jestli se zahraniční politika osvědčí, nebo selže, rozhoduje provedení a realizace.

Tento postřeh projde v roce 2016 a následných letech nejednou prověrkou. Jedním význačným příkladem je Transpacifické partnerství (TPP), obchodní pakt, jejž v říjnu podepsalo 12 zemí na asijském a americkém lemu Tichého oceánu. Vejde-li dohoda v účinnost, rozšíří světový obchod, vzpruží hospodářský růst a upevní vazby Spojených států s regionálními spojenci, kteří by jinak byli v pokušení přibližovat se Číně.

Co do nabytí účinnosti však dohoda podléhá ratifikaci většinou zákonodárných sborů 12 signatářských zemí. Obzvlášť velký význam bude mít výsledek v USA a Japonsku, největší a třetí největší ekonomice světa. Všichni vlastně čekají, co se stane v USA.