ocampo35_ANDREWCABALLERO-REYNOLDSAFPGettyImages_manwalkingbyIMFsign Andrew Caballero-Reynolds/AFP/Getty Images

Reformní příležitost pro MMF

NEW YORK – Na tento měsíc připadá 75. výročí podpisu brettonwoodské dohody, která ustavila Mezinárodní měnový fond a Světovou banku. Pro MMF na něj připadá také začátek postupu směřujícího k výběru nástupce za výkonnou ředitelku Christine Lagardeovou, která rezignovala poté, co byla nominována na post prezidentky Evropské centrální banky. Lepší okamžik k přehodnocení globální úlohy MMF se nenaskytne.

Nejpozitivnější rolí, již MMF dosud v celé své historii sehrával, je poskytování zásadní finanční podpory zemím během krizí platební bilance. Podmíněnost svázaná s touto podporou však často vyvolala spory. Stigmatem, které dodnes vzbuzuje negativní reakce, obtěžkaly programy MMF zejména politiky, jež v 80. letech vyžadoval v zemích Latinské Ameriky a v 90. letech ve východní Evropě a východní Asii.

Lze namítnout, že recesní účinky programů MMF škodí méně než korekce za zlatého standardu před Bretton Woods. Příští generální ředitel MMF by přesto měl dohlédnout na pokračující revizi a racionalizaci podmíněnosti, jak se stalo už v letech 2002 a 2009.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/l7muem8cs