28

Pošlete MMF domů

RUSEL – Zvedá se opona k dalšímu dějství řeckého dluhového dramatu. Ministři financí členských zemí eurozóny a Mezinárodní měnový fond se dohodli s Řeckem, že na žádost MMF odpustí této zemi část dluhu a uvolní 10,3 miliardy eur do sanačních fondů. Řecko za to přistoupilo na další kolo úsporných opatření a strukturálních reforem.

MMF až donedávna trval na tom, že se na dalším záchranném programu pro Řecko bude podílet jen v případě, že řecký dluh posoudí jako trvale udržitelný. Soudě podle nejnovější analýzy dluhové udržitelnosti z dílny MMF tomu tak není. Německo však trvalo na tom, aby se MMF na programu podílel dál – a nejnovější dohoda nasvědčuje tomu, že dosáhlo svého výměnou za souhlas s odpuštěním dluhu, proti kterému se dříve stavělo.

Toto vítězství však dost možná za takovou oběť nestálo. Vlastně by bylo lepší, kdyby MMF vycouval, a to ze dvou důvodů. Za prvé jsou hodnocení trvalé udržitelnosti řeckého dluhu Mezinárodním měnovým fondem znevážená hlubokým střetem zájmů. A za druhé, což je důležitější, jsou úvěry MMF příliš drahé.

V případě normální sanační procedury se MMF chová jako nestranný soudce dluhové udržitelnosti problémové země; teprve poté, pokud se tak rozhodne, může nastoupit jako věřitel poslední instance. K tomu došlo v roce 2010, kdy chtěl soukromý sektor z Řecka uprchnout a na obzoru se rýsovala systémová krize.