euro coin Ulrich Baumgarten/ Getty Images

Pošlete MMF domů

RUSEL – Zvedá se opona k dalšímu dějství řeckého dluhového dramatu. Ministři financí členských zemí eurozóny a Mezinárodní měnový fond se dohodli s Řeckem, že na žádost MMF odpustí této zemi část dluhu a uvolní 10,3 miliardy eur do sanačních fondů. Řecko za to přistoupilo na další kolo úsporných opatření a strukturálních reforem.

MMF až donedávna trval na tom, že se na dalším záchranném programu pro Řecko bude podílet jen v případě, že řecký dluh posoudí jako trvale udržitelný. Soudě podle nejnovější analýzy dluhové udržitelnosti z dílny MMF tomu tak není. Německo však trvalo na tom, aby se MMF na programu podílel dál – a nejnovější dohoda nasvědčuje tomu, že dosáhlo svého výměnou za souhlas s odpuštěním dluhu, proti kterému se dříve stavělo.

Toto vítězství však dost možná za takovou oběť nestálo. Vlastně by bylo lepší, kdyby MMF vycouval, a to ze dvou důvodů. Za prvé jsou hodnocení trvalé udržitelnosti řeckého dluhu Mezinárodním měnovým fondem znevážená hlubokým střetem zájmů. A za druhé, což je důležitější, jsou úvěry MMF příliš drahé.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/rbIykKC/cs;