Zavíráme oči před bouří

Poslední, říjnová schůzka ministrů financí G7 byla naprostým nezdarem. Jediné, na čem se shodli, bylo napomenutí Číně, aby revalvovala svou měnu. Hodnota jüanu je sice významná, leč není hlavní otázkou, před níž dnes světová ekonomika stojí. Skutečný bezprostřední problém se týká toho, co se děje a co se stane s dolarem. Avšak opravdová otázka prosperity se dotýká základů globální finanční soustavy.

Jak hluboko dolar klesne? Jak můžeme napravit nevyváženosti ekonomik – Číny a daleko za ní Evropy – exportujících ve velkém do Spojených států nebo do dolarové oblasti? Utiší se časem hypoteční trh USA, u něhož se v roce 2008 očekávají ještě větší potíže, nebo nakazí celou mezinárodní finanční soustavu? Hrozí riziko, že rostoucí ceny ropy – už teď dosahující rekordních výší – způsobí ve světě další neschopnosti splácet dluhy? Příval výkazů o hospodaření největších amerických bank naznačuje, že skutečně je čeho se obávat.

Stav světového hospodářství je v současnosti velice zvláštní. Nedochází k velkým šokům, ale jsou tu různé propady a krize. Centrální bankéři se snaží konejšit a vracet důvěru, ale nejsou příliš přesvědčiví. Vlády mlčí a jednají více méně, jako by se nic důležitého nedělo. Podle mnoha ekonomů, komentátorů a novinářů jsou dnešní starosti přechodné a řešitelné těžkosti. Na obzoru není žádná všeobecná krize.

https://prosyn.org/WkhTJCXcs