dr2203c.jpg Dean Rohrer

Snowden a papež

NEW YORK – Papež František se čím dál víc podobá závanu čerstvého vzduchu, který provětrává zatuchlé komnaty katolické církve. Vypadá a chová se jako normální lidská bytost. Namísto střevíců z rudého sametu nosí polobotky. Má dobrý čtenářský vkus: Dostojevskij, Cervantes. Nadto má humánnější přístup k homosexuálům, ač proti církevní doktríně v oblasti sexuálního chování se nepostavil.

Ta nejpozoruhodnější věc, kterou František pronesl, v nedávném dopise italskému listu La Repubblica, se však týká nevěřících. Nevěrec bude ušetřen plamenů pekla, ujišťuje nás papež, naslouchá-li svému svědomí. Jeho slova byla přesně tato: „Naslouchat [svému svědomí] a řídit se [svým svědomím] znamená rozhodovat, co se považuje za dobré či zlé.“

Jinými slovy, nepotřebujeme ani Boha ani Církev, aby nám říkali, jak se chovat. Stačí naše svědomí. Tak daleko by nešli ani zarytí protestanti. Ti pouze škrtli kněží jako prostředníky mezi jedincem a jeho stvořitelem. Františkova slova ale naznačují, že legitimní možností může být škrtnout samotného Boha.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/TsGXn6Acs