Miroslav Petrasko/Flickr

Problém s Evropou

NEW YORK – Podle posledních průzkumů veřejného mínění se velkými vítězi voleb do Evropského parlamentu plánovaných na tento měsíc stanou pravicově populistické strany, které spojuje odpor vůči Evropské unii – zejména francouzská Národní fronta, nizozemská Strana pro svobodu a britská Strana nezávislosti. Euroskeptická pravice sice možná nezíská většinu křesel, avšak její kolektivní síla je ranou myšlence evropské jednoty. Proč se projekt, který po druhé světové válce započal s obrovskými nadějemi, setkává s takovým odporem?

Úspěch pravicového populismu v Evropě pramení nejen ze znepokojení z EU, ale i z rostoucí zášti vůči liberálním/levicovým elitám, jimž se vyčítá řada věcí, které občany naplňují obavami: přistěhovalectví, ekonomiky v depresi, islámský extremismus a samozřejmě také údajná nadvláda bruselské „eurokracie“. Někteří Evropané podobně jako voliči Tea Party ve Spojených státech tvrdí, že jim sebrali vlast.

Ve světě, jemuž stále více vládnou velké korporace a mezinárodní byrokracie bez tváře, se lidé cítí politicky bezmocní. Lákavost populismu spočívá v jeho tvrzení, že se poměry dozajista zlepší, pokud se opět staneme pány ve vlastním domě.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ZdPd8JM/cs;