Idiocie olympijských hodnot

NEW YORK – Nikoho by nemělo překvapovat, že přípravy na zimní olympijské hry v ruském Soči se ukazují jako divoce předražené a zamořené korupcí. Rozsah excesů je přesto ohromující. Náklady na vybudování sjezdovek, kluzišť, silnic, hal a stadionů pro zimní sporty v subtropickém černomořském letovisku se vyšplhaly vysoko nad 50 miliard dolarů. Kritikové tvrdí, že polovina této částky byla buď rozkradena nebo vyplacena v podobě úplatků přátelům prezidenta Vladimira Putina, kteří shodou okolností získali největší zakázky.

Podle jednoho kritika, ruského podnikatele Valerije Morozova, požadovali úplatky za kontrakty i samotní pracovníci Putinovy kanceláře. Když mu bylo řečeno, že se „utopí v krvi“, uprchl Morozov ze země.

Co však někdo čekal v zemi, kde se velký byznys, organizovaný zločin a politika tak často překrývají? A pomineme-li obrovské měřítko, není Rusko rozhodně jediným státem, kde jsou olympijské sporty, závody formule 1 (které se mají také letos v Soči uskutečnit) nebo fotbalové mistrovství světa vítanou příležitostí k rozkrádání a korupci.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/gkghEsl/cs;