16

Jak číst Izrael zleva doprava

NEW YORK – Současná izraelská vláda a její stoupenci na Západě šmahem odsuzují kritiku izraelské politiky jako antisemitismus. To je možná nepřesné a samoúčelné, ale není to vždy mylné.

Obhájci Izraele poukazují na to, že veřejné mínění v Evropě a v mnohem menší míře i ve Spojených státech má tendenci být daleko kritičtější k izraelským zvěrstvům v Gaze než k ještě krvavějšímu násilí, které páchají muslimové na muslimech v jiných koutech Blízkého východu.

To lze vysvětlit faktem, že Izrael podporují západní vlády a štědře dotují američtí daňoví poplatníci. Na chování íránských mulláhů nebo syrských hrdlořezů nemá veřejné pohoršení příliš velký vliv. Izrael je však „jedním z nás“.

Jistě, přehnaně horlivé odsuzování Izraele a laciná přirovnávání izraelského násilí k nacistickému hromadnému vraždění svědčí o pochybném nutkání shodit ze sebe břímě viny. Po několika desetiletích, kdy Evropa cítila povinnost klopit kolektivně hlavu zahanbením kvůli tomu, co potkalo Židy, začínají lidé konečně s jistou dávkou škodolibosti prohlašovat, že i Židé dokážou být vrahy. A ačkoliv je to neslušné, nemusí to být nutně projev antisemitismu.