Abeho dlouhý pochod

TOKIO – Koaliční vláda japonského premiéra Šinzó Abeho se rozhodla „nově interpretovat“ poválečnou japonskou ústavu. Podle článku 9 ústavy, kterou američtí právníci sepsali v roce 1946, kdy Japonsko okupovali spojenci, se země zříká „války jako svrchovaného práva státu a hrozby či použití síly jako prostředku urovnání mezinárodních sporů“. Nová interpretace by Japonsku umožnila použít vojenskou sílu na podporu spojence, bude-li ohrožena japonská bezpečnost.

Abe se rozhodl ústavu nově interpretovat, protože její revize by vyžadovala souhlas dvou třetin japonského parlamentu. Vzhledem k tomu, že většina Japonců je na vojenskou sílu stále alergická, by bylo zajištění dostatečného počtu hlasů nemožné.

Reinterpretace bude mít téměř jistě za následek protesty Číny a Jižní Koreje proti obnovenému japonskému militarismu. Jelikož je Abe nacionalistickým vnukem bývalého premiéra, který byl ve své době zatčen jako válečný zločinec, a protože se veřejně poklonil vojákům, kteří za druhé světové války padli za císaře, mohly by se tyto protesty jevit jako opodstatněné.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/YQBFp1c/cs;