Hupity Dupity a globální finanční nevyváženosti

WASHINGTON, DC: Existuje staré úsloví, které říká: „Máš-li jen kladivo, všechno připomíná hřebíky.“ Nikde se to neprojevuje zřetelněji než v diskusích o obchodním deficitu Spojených států a globálních finančních nevyváženostech, vzhledem ke sklonu ekonomů zužovat většinu hospodářských problémů na otázky úspor. Tato zaujatost úsporami bohužel zkresluje porozumění věci a odvádí pozornost od skutečné výzvy spočívající ve vytváření trhů masové spotřeby v rozvojových zemích.

V účetnictví národního důchodu představují obchodní schodky převahu spotřeby země nad výrobou. Z účetního hlediska je logické obchodní deficity označit za záporné úspory.

Většina ekonomů jde ještě o krok dál a soudí, že deficit USA je způsoben nedostatkem úspor. Avšak poněvadž obchodní deficit jedné země je přebytkem jiné země, předseda Federálního rezervního systému USA Ben Bernanke obhajuje otočení konvenční logiky hlavou dolů: obchodní schodek USA neplyne z nedostatku úspor, ale je důsledkem globálního přebytku úspor – zejména v Číně.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/aVLWMoc/cs;