Lidská práva jsou odborová práva

Mají lidská práva nějakou souvislost s odborářskou mocí? Jdou všude ve světě ruku v ruce? Skoro dvě století platilo na tuto otázku jednoznačné ,,ano". Nárůst organizované práce ve všech světadílech jako by s sebou přinášel emancipaci obyčejných lidí a zánik jejich utlačovatelů.

Dnes žijeme v době globálních lidských práv. V Haagu stojí před soudem váleční zločinci. Na Blízkém s Středním východě se součástí společenského a politického programu stávají práva žen. Celý svět věnuje velkou pozornost právu svobody projevu politických disidentů, ať už jde o Barmu nebo Nigérii. Stovky nevládních organizací odhalují a poukazují na porušování lidských práv ve světě a prosazují společenské, hospodářské a právní normy na podporu těch, kteří se v chudých zemích pachtí v továrnách.

Firmy a průmyslová sdružení na celém světě přijaly zhruba 182 kodexů práce a dodržování lidských práv. Zásluhou skupin, jako je Konsorcium pro práva dělníků a Iniciativa pro etické obchodování, mnohé firmy přislíbily vyplácení životního minima, zpřístupňují své továrny kontrolorům a dokonce svým zaměstnancům dávají na pracovišti možnost vyjádřit svůj názor. Reebok, nadnárodní výrobce sportovního oblečení a vybavení, o svém firemním kodexu tvrdí, že je ,,založen na stěžejních principech" Všeobecné deklarace lidských práv OSN. Společnost prodává své fotbalové míče a další výrobky se štítkem, na kterém stojí, že na výrobě daného produktu se zaručeně nepodílely děti.

https://prosyn.org/Y6IcLF0cs