decroo1_MANAN VATSYAYANAAFP via Getty Images_wind turbine man MANAN VATSYAYANA/AFP via Getty Images

Natura Ludzka w Walce ze Zmianami Klimatu

BRUKSELA – Zarówno pandemia COVID-19, jak i globalne ocieplenie mają na swoim celu przetrwanie, a u ich podstaw znajdują się kryzysy zdrowotne. Ale typologia nie jest ich jedyną wspólną cechą. Możemy je również przezwyciężyć w podobny sposób – pracując z naszą ludzką naturą, a nie przeciwko niej.

Alfą i omegą polityki klimatycznej jest redukcja emisji gazów cieplarnianych (GHG): Unia Europejska dąży do ich zmniejszenia o 55% do 2030 r. i osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 r. Naszą pierwszą reakcją na te ambitne cele często jest to, że powinniśmy jeść mniej mięsa, rzadziej latać, ponownie wykorzystywać to, czego używamy oraz kwestionować nasze założenie, że PKB musi stale rosnąć. Z tej perspektywy zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych pozornie pociąga za sobą obniżenie naszego obecnego standardu życia.

Podeszliśmy do COVID-19 w ten sposób na początku pandemii: ograniczając życie społeczne, zamykając sklepy i firmy oraz ograniczając swobody obywatelskie. Oznaczało to mniej kontaktów i mniej kontraktów. Wkrótce jednak stało się jasne, że środki te były jedynie tymczasowym rozwiązaniem. W naszych liberalnych społeczeństwach zachodnich zamykanie ludzi w domach jest – na szczęście – niemożliwe.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/ax0AeCdpl