Latin America Mario Tama/Getty Images

Žít svobodně a v rovnosti

MADRID – Čtvrt století od publikace prvního Human Development Report v roce 1990, učinil svět obrovský pokrok ve snižování chudoby a zlepšování zdraví, vzdělání a životních podmínek pro stovky milionů lidí. Ale navzdory tomu, jak působivé mohou tyto výsledky být, nebyl jejich efekt rozšířen stejnoměrně. Jak mezi zeměmi, tak v rámci zemí zůstávají v lidském rozvoji obrovské rozdíly.

Vezměme si dětskou úmrtnost. Na Islandu připadnou na 1000 novorozených dětí dvě úmrtí během prvního roku života. V Mosambiku je toto číslo 120. Obdobný příklad je v Bolívii, kde mají děti narozené matkám bez vzdělání dvakrát větší pravděpodobnost, že zemřou během prvního roku života, než děti narozené matkám s alespoň sekundárním vzděláním. A tyto rozdíly pokračují napříč životem osoby. Pětileté dítě narozené do nízkopříjmové domácnosti ve střední Americe je v průměru o šest centimetrů menší, než dítě narozené do domácnosti s vysokými příjmy.

Takové rozdíly ve společnosti zakořenily z mnoha důvodů. Patří mezi ně “vertikální nerovnosti“ jako jsou nerovná distribuce příjmů, stejně jako “horizontální nerovnosti,“ které existují ve skupinách kvůli faktorům jako je rasa, pohlaví a etnicita, a také ty, které se vytvářejí ve společenstvích díky rezidenční segregaci.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/9YEq3dw/cs;