Problém JPMorgan ve velkém

PAŘÍŽ – JPMorgan Chase měla špatný rok. Nejenže banka vykázala první čtvrtletní ztrátu za víc než dekádu, ale také souhlasila s předběžnou dohodou, že americké vládě zaplatí pokutu 13 miliard dolarů jako trest za nevýhodné prodeje cenných papírů opřených o hypotéky. Na obzoru jsou další velké právní a regulatorní výdaje. JPMorgan se z toho samozřejmě otřepe, ale její těžkosti znovu rozproudily debatu o tom, co dělat s bankami, kterou jsou „příliš velké na krach“.

Tvůrci politik ve Spojených státech se rozhodli do Doddova-Frankova zákona začlenit Volckerovo pravidlo (pojmenované po bývalém předsedovi Federálního rezervního sytému Paulu Volckerovi), čímž namísto oživení určité formy rozdělení investičních a maloobchodních bank, známého z Glassova-Steagallova zákona, omezili obchodování komerčních bank na vlastní jméno. Senátoři Elizabeth Warrenová a John McCain, tvořící mocné duo, se však vracejí do boje. Současné dění podle nich ukazuje, že JPMorgan je příliš velká, aby ji bylo možné dobře řídit, což platí i pro generálního ředitele Jamieho Dimona, jehož z neschopnosti neviní ani jeho nejlítější kritici.

Nicméně Warrenové-McCainův zákon nejspíš nebude v brzké době přijat, a to už proto, že administrativa prezidenta Baracka Obamy má plné ruce práce s udržením vlády v chodu a s placením účtů, zatímco si vůbec nelze být jistý, jestli se strany shodnou, jaký je den v týdnu, natož na další finanční reformě. Otázka, jak se vypořádat s obřími, komplikovanými a zdánlivě těžko řiditelnými univerzálními bankami, které těží z implicitní státní podpory, však zůstává nevyřešená.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/UClOJka/cs;