2

Liška a ECB

PAŘÍŽ – Jeden francouzský ekonomický časopis nedávno vyhlásil výkonnou ředitelku MMF Christine Lagardeovou celosvětově nejvlivnějším žijícím Francouzem – s náskokem před prezidentem Françoisem Hollandem. Třebaže toto konkrétní rozhodnutí mohla ovlivnit politika, není pochyb o tom, že Lagardeová je přinejmenším nejvýznamnější žijící Francouzkou.

V této kategorii nečelí Lagardeová příliš tvrdé konkurenci. Hollandeova partnerka Valérie Trierweilerová si získala věhlas neuváženým politickým tweetem o své předchůdkyni, ale od té doby se uchýlila za zdi Elysejského paláce. A Brigitte Bardotová už není tím přírodním živlem, jímž kdysi bývala.

To se však může brzy změnit. Evropský parlament totiž nedávno potvrdil jmenování Danièle Nouyové z francouzské centrální banky první předsedkyní nově vytvořené rady dohledu Evropské centrální banky.

Oznámení přichází necelý měsíc předtím, než ECB převezme přímý dohled nad přibližně 130 bankami představujícími více než 80% bankovních aktiv eurozóny, přičemž v jurisdikci místních dohledových agentur zůstanou pouze menší národní banky. Nouyová (se kterou jsem spolupracoval) je znalá a schopná dohlížitelka vybavená úctyhodnou kombinací odhodlání a šarmu. Všechny tyto vlastnosti a ještě řadu dalších bude potřebovat, aby nový evropský bankovní systém efektivně fungoval.