0

Záhady žebříčků

PAŘÍŽ – Gibraltar se minulý měsíc dozvěděl vzrušující novinku. Poslední Globální index finančních center (GFCI), zveřejňovaný londýnskou poradenskou firmou Z/Yen, ukazuje, že gibraltarská skála v žebříčku poskočila výrazněji a rychleji než kterékoli jiné centrum – od předchozí zprávy ze září 2013 o 17 příček, ze 70. na 53. místo.

Dokážu si představit ty oslavy ve městě Gibraltaru, kde jsou teď po uzavření britské námořní základny a za pohraničních těžkostí se Španělskem pro zaměstnanost stěžejní právě finanční služby. A umím si také představit, že v bermudském Hamiltonu, který se propadl téměř o tolik, o kolik Gibraltar stoupl – o 16 příček, na 56. místo –, leckomu do rumového punče stékají slzy.

Samozřejmě je také možné, že se Gibraltar a Bermudy rozhodly výsledky ignorovat anebo jejich význam rozporovat. Ať tak či tak, není pochyb o dnešní celosvětové posedlosti výsledkovými tabulkami. Lze nalézt žebříčky pro téměř všechny podoby lidské činnosti.

Komerční banky se řadí podle aktiv. Investiční banky se hodnotí podle mnoha měřítek, stejně jako univerzity – od akademických výsledků po schopnost řídit svou environmentální stopu či přitažlivost pro homosexuální studenty. Ve Velké Británii narazíte na tabulku, která uvádí, kde je nejlepší bydlet, chcete-li vyhrát v britské národní loterii. (Na severovýchodě máte téměř dvojnásobnou šanci než v Severním Irsku.)