phelps34_Alexi RosenfeldGetty Images_USuniversitywelcome Alexi Rosenfeld/Getty Images

Jak oživit prosperitu

NEW YORK – Jak si nespokojenost veřejnosti ve většině vyspělých ekonomik prosazuje politické zúčtování, utváří se nová koncepce společenské smlouvy pojící dohromady trhy, státy a občany. Dnešní hněv a odcizení vlastně přinášejí příležitost zacelit trhliny v ekonomických základech našich společností, v prvé řadě ve Spojených státech.

Komerční činnosti procházejí ve velkém svižnou digitalizací, což naznačuje, že jako tržní síly budou v předvídatelné budoucnosti nadále vévodit největší a nejúspěšnější společnosti v technologickém sektoru, od Amazonu po Zoom. Avšak přestože se investoři v těchto rychle rostoucích podnicích těší podstatným finančním příjmům, většina ostatních nikoliv. Předním technologickým společnostem nejenže se nedaří vytvářet hodnotu pro řadu zainteresovaných aktérů, nedaří se jim ani přispívat k celkovému hospodářskému růstu USA.

Ostatně teď, když už se všichni přizpůsobili účinkům pandemie covidu-19, mnozí lídři v podnikatelské sféře přesunuli pozornost zpět ke čtvrtletním ziskům a cenám akcií. Microsoft, druhá nejhodnotnější veřejně obchodovaná společnost na světě, právě tento měsíc oznámil plán odkupu akcií za 60 miliard dolarů a zvýšení dividend. O tom, co by manažerské týmy mohly dělat pro tvorbu dlouhodobé hodnoty ve prospěch držitelů akcií, jakož i dalších zainteresovaných aktérů, se přitom hovoří velice málo.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/0zQYDMvcs