Jak prodat antiprotekcionismus

STOCKHOLM – Rýsující se celosvětová recese vynesla do popředí hospodářské politiky vládní intervence za záchranu krachujících společností. V projevu předneseném krátce před nedávným summitem skupiny G-20 varoval britský premiér Gordon Brown nově zvoleného amerického prezidenta Baracka Obamu před záchranou krizí sužovaných automobilek „velké trojky“ a tvrdil, že globální konkurence učinila jejich úpadek nezvratným. Sanace by tedy jen oddálila nevyhnutelné při obrovských nákladech pro daňové poplatníky.

Taková rada se vždy prodává těžko – tím spíše ve světle nejhorších hospodářských vyhlídek za posledních 70 let. Podle zavedeného úzu koneckonců globální konkurence přesouvá pracovní místa do zemí s nízkými náklady a všude jinde vyvíjí tlak na snižování mezd. A protože globalizace zintenzivňuje a urychluje ekonomické změny, ovlivňuje životy obyčejných občanů jako nikdy předtím a vyvolává jejich obavy. Není tedy divu, že lákadlu protekcionismu podlehl během loňské předvolební kampaně francouzský prezident Nicolas Sarkozy a podlehli mu i oba prezidentští kandidáti ve Spojených státech.

Protekcionismus však nemusí být jedinou alternativou vůči strachu z globální konkurence. Ve skandinávských zemích stejně jako v USA zahraniční konkurence během posledních deseti let značně zesílila. Čína a Indie získaly velkou ekonomickou moc a blízcí sousedé v dříve izolovaných komunistických státech se rychle začlenili do evropské ekonomiky.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/rIyxAdncs