Barrie Maguire

Jak zachránit euro

BRUSEL – Evropská unie prochází zásadním okamžikem. Zakladatelé Hospodářské a měnové unie (HMU) už před zrozením eura varovali, že fiskální rozmařilost by pro stabilitu společné měny představovala nebezpečí. Členské země eurozóny nicméně trvaly na tom, že si v této oblasti zachovají plnou suverenitu.

Řešením vzniklého hlavolamu měl být Pakt stability a růstu, fungující v tandemu s ujednáním Maastrichtské smlouvy označovaným za „zákaz finančních výpomocí“. Od tohoto ujednání se očekávalo, že si vynutí tržní disciplínu, a od Paktu zase, že udrží stabilitu veřejných financí, když napevno určí striktní mez velikosti schodků národních rozpočtů.

Obojí se ukázalo jako marné. Pakt stability a růstu „nepřiměřeným“ deficitům očividně nezabránil a klauzule nepřipouštějící finanční výpomoci propadla hned u první zkoušky, když evropští lídři tváří v tvář řecké krizi 11. února oficiálně deklarovali, že členové eurozóny budou „v případě potřeby rozhodně a koordinovaně jednat, aby v eurozóně jako celku zajistili finanční stabilitu.“

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/KRJ0g2u/cs;