Jak dodržet novoroční předsevzetí

MELBOURNE – Dali jste si nějaká novoroční předsevzetí? Možná jste si předsevzali, že si zlepšíte fyzičku, zhubnete, našetříte nějaké peníze nebo omezíte pití alkoholu. Nebo vaše předsevzetí mohlo být altruističtější: pomoci potřebným či zmenšit svou uhlíkovou stopu. Jestlipak ale své předsevzetí dodržujete?

Z roku 2010 jsme zatím mnoho neodkrojili, ale studie dokládají, že dodržovat novoroční předsevzetí alespoň měsíc se zdaří necelé polovině těch, kdo si je dají. Co nám to říká o povaze člověka a o naší schopnosti žít prozíravě či eticky?

Část problému samozřejmě tkví v tom, že si předsevzetí dáváme proto, abychom udělali něco, co bychom jinak zřejmě neudělali. Jedině anorektik by si předsevzal, že si aspoň jednou týdně dá zmrzlinu, a jedině workoholik, že stráví víc času před televizí. Nový rok tedy využíváme jako příležitost, abychom se pokusili změnit chování, které se bude zřejmě měnit jen těžko. Neúspěch tím pádem není nikterak vzdálenou možností.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/WKxWj4U/cs;