34

Jak bojovat s Islámským státem

CAMBRIDGE – Islámský stát uchvátil světovou pozornost strašlivými videonahrávkami poprav, svévolným ničením starobylých památek a dovedným využíváním sociálních médií. Zároveň uchvátil velkou část východní Sýrie a západního Iráku, vyhlásil chalifát se sídlem v syrském městě Rakka a přitahuje zahraniční džihádisty z celého světa.

Americký prezident Barack Obama tvrdí, že Islámský stát musí být ponížen a nakonec i poražen. Jmenoval generála Johna Allena do čela koalice přibližně 60 zemí, jež se budou při plnění tohoto úkolu spoléhat na letecké údery, speciální jednotky a výcvikové mise. Někteří kritikové chtějí, aby Obama vyslal víc amerických vojáků, jiní tvrdí, že by se Spojené státy měly spokojit s doktrínou omezování vlivu IS.

V současné prezidentské kampani v USA někteří kandidáti volají po „vojácích v terénu“. Mají pravdu: vojáci jsou zapotřebí. Těmito vojáky by však neměli být Američané, nýbrž sunnitští Arabové a Turci. Hodně to vypovídá o povaze trojí hrozby, které dnes USA a jejich spojenci čelí.

Islámský stát je trojím útvarem: nadnárodní teroristickou skupinou, protostátem a politickou ideologií s náboženskými kořeny. Vyrostl z al-Káidy po pomýlené invazi do Iráku pod taktovkou USA a podobně jako al-Káida oslovuje extremistické sunnitské islamisty. Založením chalifátu však zašel ještě dál a dnes je soupeřem al-Káidy. Držba území mu propůjčuje legitimitu i kapacity k ofenzivnímu džihádu, který vede nejen proti bezvěrcům, ale i proti šíitům a súfijcům, jež pokládá za „takfir“ neboli nepravé islámské monoteisty.