0

Obamův výkon v roli lídra

CAMBRIDGE – Přede dvěma lety byl Barack Obama senátorem ze státu na Středozápadě v prvním funkčním období, který ohlásil zájem kandidovat do prezidentského úřadu. Mnoho lidí pochybovalo, že by Afroameričan s podivným jménem a nevelkou celonárodní zkušeností mohl zvítězit. Jak se ale odvíjela jeho kampaň, prokázal, že má vůdcovské schopnosti – měkké i tvrdé.

Měkká moc je umění přitahovat ostatní a opírá se o tři schopnosti, emoční inteligenci, vizionářství a komunikační dovednost. Úspěšný lídr potřebuje rovněž schopnosti ukotvené v tvrdé moci organizační a machiavelistické politické zdatnosti. Neméně významná je kontextová inteligence, díky níž vůdčí osobnost dokáže na základě rozličných okolností upravovat směs těchto dovedností tak, aby vznikaly úspěšné slitiny, které nazývám „chytrou mocí“.

Obama tyto dovednosti prokázal během své kampaně klidnou reakcí na krize, vizí namířenou do budoucna a znamenitými organizačními schopnostmi. Navíc jeho kontextovou inteligenci v pohledu na světovou politiku formovaly odspodu zkušenosti z Indonésie a Keni a jeho přístup k americké politice zase utvářela odspodu práce komunitního organizátora v Chicagu.

Obama vůdcovské schopnosti dokládal i během svého téměř bezchybného přebírání moci. Volbou své soupeřky z primárek Hillary Clintonové na post ministryně zahraničí a překročením partajních hranic, když si jako ministra obrany ponechal Roberta Gatese, projevil otevřenost vůči silným podřízeným. V inauguračním projevu se dotkl témat chytré moci – ochoty „podat ruku těm, kdo rozevřou pěst“ –, ale zdůraznil i motivy zodpovědnosti v době, kdy se Američané střetávají s hospodářskými problémy, které je nutí ke střízlivosti.