For more than 25 years, Project Syndicate has been guided by a simple credo: All people deserve access to a broad range of views by the world's foremost leaders and thinkers on the issues, events, and forces shaping their lives. At a time of unprecedented uncertainty, that mission is more important than ever – and we remain committed to fulfilling it.
But there is no doubt that we, like so many other media organizations nowadays, are under growing strain. If you are in a position to support us, please subscribe now.
As a subscriber, you will enjoy unlimited access to our On Point suite of long reads and book reviews, Say More contributor interviews, The Year Ahead magazine, the full PS archive, and much more. You will also directly support our mission of delivering the highest-quality commentary on the world's most pressing issues to as wide an audience as possible.
By helping us to build a truly open world of ideas, every PS subscriber makes a real difference. Thank you.
CAMBRIDGE – Jak dlouho mohou u hlavních měn vydržet dnešní rekordně nízké úrokové sazby? Ve Spojených státech, Spojeném království a Německu se desetileté úrokové sazby pohybují kolem kdysi nemyslitelné 1,5% výše. V Japonsku desetiletá sazba sklouzla pod 0,8 %. Globální investoři jsou tyto neobyčejně nízké sazby zjevně ochotní akceptovat, třebaže podle všeho nevynahradí ani očekávanou inflaci. Sazba u inflačně očištěných pokladničních poukázek USA (takzvaných „TIPS“) je teď skutečně až do 15 let záporná.
Je tato mimořádná situace stabilní? V nejbližší době určitě; úrokové sazby dokonce mohou ještě dále klesnout. V delším časovém výhledu však tento stav rozhodně stabilní není.
Současné nízké výnosy plynou ze tří hlavních faktorů. V prvé řadě zavládl „globální přebytek úspor“, což je představa zpopularizovaná projevem současného předsedy Federálního rezervního systému Bena Bernankeho v roce 2005. Střadatelů napříč mnoha regiony z různých důvodů přibývá. V Německu a Japonsku si stárnoucí populace musí spořit na penzi. V Číně vláda drží bezpečné dluhopisy jako pojistku proti budoucí bankovní krizi a samozřejmě jako vedlejší produkt snah o stabilizaci směnného kurzu.
We hope you're enjoying Project Syndicate.
To continue reading, subscribe now.
Subscribe
orRegister for FREE to access two premium articles per month.
Register
Already have an account? Log in