3

Jak Indie přežila finanční krizi

NOVÉ DILLÍ – Jak se světová ekonomika začíná zotavovat, Indové se s obzvláštním potěšením ohlížejí za tím, jak se s nedávnou krizí vypořádali. Navzdory bezprecedentní globální recesi Indie zůstala druhou nejrychleji rostoucí ekonomikou na světě. Zatímco většinu zemí za poslední dva roky postihl negativní růst alespoň v jednom čtvrtletí, indický HDP po celé toto období rostl o víc než 6 % – v posledním čtvrtletí roku 2009 o 7,9 %.

Indický úspěch je tím pozoruhodnější, že za krize, na konci listopadu 2008, udeřily pákistánské teroristické útoky na Mumbaí, indické nervové centrum finančnictví a hlavní město obchodu. Teroristé pošramotili celosvětový obrázek Indie jako nastupujícího ekonomického obra, premianta éry globalizace a magnetu pro investory a turisty.

Koncem roku 2008 zahraniční investoři z indických akciových trhů skutečně stáhli 12 miliard dolarů. Houževnatost Indie v nesnázích a její vyzrálá zdrženlivost tváří v tvář násilné provokaci však investory povzbudily k návratu. Přímé zahraniční investice činily v letech 2008-2009 celkem 27,3 miliard dolarů, vzdor globální finanční krizi, a v květnu 2009 během jediného týdne dosáhly jedné miliardy.

Schopnosti Indie zažehnat ekonomické vichry napomohla skutečnost, že oproti většině ostatních zemí je mnohem méně závislá na globálních obchodních a kapitálových tocích. Indie spoléhá na zahraniční obchod se zhruba 20 % svého HDP (u Číny je toto číslo zhruba dvojnásobné). Zbytek obstarává rozsáhlý a robustní domácí trh země. Indové dále produkovali zboží a služby pro ostatní Indy a ekonomika hladce běžela dál.