Bydlení a vzdušné zámky

Během uplynulých šesti měsíců se pozornost a neklid přesunuly od ohromného obchodního deficitu USA k tamnímu dmoucímu se trhu s nemovitostmi a bublině realit. Přinejmenším dvěma důvodům vysokých – a rostoucích – cen bydlení ve Spojených státech dobře rozumíme. Co však zůstává dosti nejasné, je to, zda lze zřetelně se přehřívající trh zchladit, aniž bychom Ameriku a její hlavní obchodní partnery po celém světě postrčili k hospodářskému propadu.

Boom bydlení v USA způsobují zaprvé nízké úrokové sazby, díky nimž si při nevysokých měsíčních splátkách lze na hypotéku půjčit hodně peněz. Nízké úrokové sazby posilují schopnost platit, a tedy pohánějí poptávku. A je-li poptávka vysoká, přičemž nabídka bydlení je – alespoň krátkodobě – pevná, ceny rostou.

Zadruhé, 70 let trvající období, jež začalo všeobecným rozšířením automobilu a během něhož bylo možné se v typické velkoměstské oblasti dostat odkudkoli kamkoli nanejvýš během půlhodiny, je za námi. Než se vlastnictví automobilu stalo běžnou věcí, závisely ceny pozemků na jejich poloze a cenu zvyšovala blízkost ke středu města či místní železniční stanici.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/Ee0sY90cs