0

Koňský handl a změna klimatu

AMSTERDAM – Když se panda usměje, svět tleská. Tak to alespoň vypadalo po nedávném projevu čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa na půdě Organizace spojených národů. Při pohledu na způsob, jak řada médií o jeho proslovu informovala, se zdá, jako by Čína učinila významné prohlášení ohledně snižování emisí skleníkových plynů.

To se ovšem nestalo. Ve skutečnosti prezident Chu neřekl víc, než že se teď Čína „vynasnaží“ osekat emise uhlíku o „pozoruhodný“ díl. Kde ale vzít míru pro „snahu“ a „pozoruhodnost“? Jak mi pod nátlakem řekla osoba s úzkými vazbami na čínskou státní správu: „Co bylo řečeno, bylo vlastně dost bezvýznamné.“

Žádné konkrétní cíle skutečně zmíněny nebyly, a jak každý pozorovatel Číny ví, „zelenání“ tamní vlády není nic nového. Oficiální čínskou politikou posledních let je ozeleňování růstu HDP. Avšak ne na úkor růstu samého – a Čína má v plánu růst dosti rychle.

Panda se alespoň usmála. Chudák Barack Obama nemohl nabídnout ani to. Nepředložil žádný závazek, že se ve Spojených státech sníží emise, a vzhledem k tomu, že bitvy podlamující voličskou podporu probíhají už nad zdravotnickou reformou, vzniká otázka, kolik času a energie si Obama najde na nezbytná opatření k ochraně životního prostředí.