Čím Hongkong ohrožuje Čínu

Rozsáhlé hongkongské demonstrace z minulého měsíce, kdy do ulic vyslo přes půl milionu obyvatel, aby protestovali proti vládě nejvyssího představitele Tunga Ťien-chua, jsou dosud cítit ve vzduchu. Vselidová opozice - spojující pracovníky investičních bank, pouliční prodavače, státní úředníky mimo službu, umělce a dalsí - jestě nikdy v hongkongských dějinách nebyla takto hlasitá. Čínstí komunističtí vládci jsou na vážkách, jak reagovat.

Jedním z cílů demonstrantů bylo vyjádřit svou touhu zvolit si budoucí hongkongské vedení prostřednictvím vseobecných voleb. Dnes si nejvyssího představitele Hongkongu vybírá 800 volitelů, které jmenuje vláda pevninské Číny, a ti větsinou zastupují velkopodniky.

Nepopularita neschopného a úlisného vrchního představitele Hongkongu, jehož Čína zvolila do druhého pětiletého období, které skončí až v roce 2007, je příčinou hlubokého dilematu komunistických vůdců země. Před červencovými protesty doufali, že Hongkong bude představovat natolik přitažlivý příklad ztělesnění myslenky ,,Jedna země, dva systémy``, že se Tchaj-wan nechá zlákat a přijme svrchovanost pekingské vlády. Teď tchajwanstí lídři na Hongkong poukazují jako na neúspěsný model chybné koncepce.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/VBTpV2u/cs;