16

Kdo miluje Čínu?

NEW YORK – Desetitisíce lidí „okupují“ ulice hongkongského centrálního okrsku, zamořené slzným plynem, a bojují za svá demokratická práva. Možná se k nim brzy připojí mnoho dalších. Ačkoliv některé podnikatele a bankéře toto narušování obtěžuje, demonstranti protestují právem.

Čínská vláda slíbila občanům Hongkongu, že si v roce 2017 budou moci svobodně zvolit správního komisaře. Avšak vzhledem k tomu, že kandidáti mají být pečlivě prověřeni nikým nevolenou pročínskou komisí, by občané neměli vůbec žádnou smysluplnou volbu. O funkci se mohou ucházet jen lidé, kteří „milují Čínu“ – rozuměj milují Komunistickou stranu Číny.

Člověk téměř dokáže pochopit, proč by měli být vedoucí čínští představitelé tímto projevem vzdoru v Hongkongu vyvedeni z míry. Když byl Hongkong koneckonců ještě britskou kolonií, Britové také guvernéry jednoduše jmenovali a nikdo tehdy proti tomu neprotestoval.

Dohoda, na kterou hongkongští koloniální poddaní podle všeho přistoupili – tedy že nechají politiku být výměnou za příležitost usilovat o hmotnou prosperitu v bezpečném a spořádaném prostředí –, se opravdu tolik neliší od dohody, kterou dnes přijímají vzdělané vrstvy v Číně. Britští koloniální státní úředníci, podnikatelé a diplomaté zastávali jednotný názor, že Číňané se o politiku tak jako tak pořádně nezajímají; prý se starají jen o peníze.