0

V Iráku bez domova

Američtí činitelé ohlašují, že počet sektářských a dalších vražd v Iráku se od „přílivu“ vojenských posil snížil. Avšak třebaže snad počet zabitých opravdu klesl, znamená to, že Irák je skutečně bezpečnější?

Bezpečnostní nejistotu v Iráku nejnápadněji ilustruje počet lidí prchajících ze svých domovů. Organizace spojených národů odhaduje, že od července se jejich počet každý měsíc zvýšil o 60 tisíc. Podle nejlepšího odhadu ve svých domovech nežije 16% obyvatel Iráku čili jeden ze šesti Iráčanů.

Zhruba polovina těch, kdo utekli z domova, odešli i ze země, což hovoří o dvou milionech uprchlíků. Zůstávají tudíž další dva miliony lidí, již byli vysídleni vnitrostátně a představují rodící se humanitární tragédii.

Na mezinárodní scéně se objevily reportáže a peněžní sbírky na podporu iráckých uprchlíků v Sýrii a Jordánsku, ale vnitrostátně přesídleným osobám se dostává méně pozornosti, navzdory jejich větší zranitelnosti zapříčiněné blízkostí ke konfliktu a chatrnou úrovní základních služeb v Iráku. Jsou zpravidla méně vidět a pro dárce i agentury je těžší jim pomoci.