0

Popírání holocaustu, popírání nukleární touhy

Co spojuje jaderné ambice Íránu s popíráním holocaustu?

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínedžád se stejnou vervou brání právo své země rozvíjet své jaderné možnosti (třebaže popírá, že jeho země usiluje o získání jaderných zbraní) a zpochybňuje desítky let výzkumu holocaustu. Jak máme posuzovat Ahmadínedžádovo popírání, že Írán hodlá vyvíjet jaderné zbraně, ve světle popírání holocaustu? Novináři se ptají, ale Ahmadínedžád jim neodpoví. Jeho argumentem je, že Írán jaderné zbraně nechce a že by je nepoužil k zopakování zločinu, který se nestal.

Někteří lidé na Západě, třebaže lamentují nad Ahmadínedžádovou necitlivostí, se usilovně snaží snižovat význam jeho popírání holocaustu coby horlení pomýleného fanatika (jako by pomýlený fanatismus byl u prezidenta země náhodnou vlastností). To je míjení podstaty věci. Popírání holocaustu není argumentem ohledně minulosti. Je to argument ohledně budoucnosti.

Smyslem popírání holocaustu je odstranit tabu, které se dnes k původnímu zločinu váže. Pro popírače není problém to, že k holocaustu došlo, ale to, že jej většina lidí považuje za něco špatného. Právě proto se Osvětim odmítá jako „detail dějin,“ ve výmluvném výroku francouzského politika Jeana-Marieho Le Pena.