0

Oblíbení padouši Hollywoodu

Bývaly doby, kdy coby nejoblíbenější zlosyni Hollywoodu převládali nepřátelé ve studené válce, bělošští šovinisté a zvrhlí géniové. To už neplatí. Dnes jsou do role padouchů non plus ultra našeho globalizovaného světa stavěny čím dál častěji nadnárodní korporace. Kvůli všem svým podprahovým reklamám a lstivému umísťování výrobků do seriálů, filmů a podobně dostávají korporace výprask v hlavních dějových zápletkách naší populární kultury.

Toto zacházení daleko přesahuje dokumenty, jako je polemický snímek Farenheit 9/11 Michaela Moora nebo Korporace, seriózní, byť poněkud paranoidní líčení úlohy nadnárodních společností v globalizaci. Sahá až k trhákům hlavního proudu, jako je film Nepohodlný, v němž idealističtí protagonisté vedou bitvu se záludnou farmaceutickou firmou, která má v úmyslu zneužít bídu Afriky k testování experimentálních léků.

Jistěže, sociopatické korporace se v knihách a filmech objevují už více než sto let. Zlovolné firmy, obvykle nadnárodní společnosti, však ještě nikdy nebyly tak všudypřítomné jako dnes.

Je to nespravedlivé? Většina korporací je konec konců pouhým výhodným mechanismem pro zajištění toho, aby byl vzácný globální kapitál využit s maximální efektivitou, a to k užitku všech. Věnují proslule liberální hollywoodští filmoví režiséři příliš mnoho času návštěvám antiglobalizačních manifestací? Možná. Já bych to však podal spíše tak, že zlé předtuchy Hollywoodu, ať jakkoli amatérské, představují pouze špičku rostoucího ledovce zášti namířené proti domnělým nespravedlnostem globalizace.