3

Tartuffeovský syndrom Françoise Hollandea

LONDÝN – Ve své klasické komedii „Tartuffe, svatoušek či podvodník“ ukazuje Molière, že pokud člověk dopustí, aby jeho konání řídila pýcha, a nikoliv rozum, vždy to skončí špatně. Zdá se, že francouzský prezident François Hollande trpí pokročilým stadiem Tartuffeovy choroby, když opakovaně činí politické závazky, jimž poté nedokáže dostát. Zčásti je to dáno faktory, na které nemá vliv – jmenovitě Evropskou měnovou unií (EMU) –, ale převážně je to kvůli jeho nedostatku odhodlání.

Pro Francii budou důsledky Hollandeových selhání mnohem dramatičtější než jeho politický pád. Země by se mohla ocitnout tváří v tvář katastrofě, neboť hrozí, že Hollandeovo počínání zavleče ekonomiku do bažiny trvalé stagnace a dožene stále zlostnější francouzskou veřejnost k tomu, že jeho nástupcem zvolí Marine Le Penovou z krajně pravicové Národní fronty.

Francouzská hospodářská politika je neudržitelná, což znamená, že oba hlavní určující faktory této politiky, totiž EMU a Hollandeův přístup, se musí radikálně změnit. Zatím se nezdá, že se to děje.

Průzkum veřejného mínění na počátku listopadu ukázal, že se důvěra v Hollandea propadla na 12% – to je nejhorší výsledek kteréhokoliv francouzského prezidenta v dějinách moderních výzkumů –, a to z již tak děsivých 27% o pouhý měsíc dříve. Ve stejný den poskytl Hollande dlouhý televizní rozhovor, v němž spojil přiznání neúspěchu s novými sliby.