Holandsko po van Goghovi

Vražda filmaře Thea van Gogha a následné žhářské útoky proti mešitám, kostelům a islámským školám vedly minulý týden v holandských domácnostech k nejhlubší sebeanalýze za poslední dvě desetiletí. Staré Nizozemsko, jak se zdá, už je nenávratně pryč.

Teď je třeba usilovat o sjednocení holandského lidu. To si vyžádá hodně práce jak na straně imigrantů, tak domorodých Holanďanů. Pokud umírněnci neztratí hlavu, z děsivých událostí uplynulých týdnů by se mohlo zrodit nové Nizozemsko.

O rozličných skupinách imigrantů se v Nizozemsku často říká, že jim schází schopnost „očistit se" skrze poctivé posouzení a kritiku sebe samých. Mnozí to přiznávají a chtějí to změnit. Vyhýbavý multikulturalismus dlouho udržoval konzervatizmus holandských Maročanů a holandských Turků mimo střed veřejného zájmu. Mezi imigranty se sebezpytování úzce váže k sounáležitosti a věrnosti, což se v praxi nakonec týká toho, zda se člověk cítí součástí společnosti a zda se cítí zodpovědný za město, čtvrť a ulici, kde žije.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Odm5r3u/cs;