Hillary Clinton Niu Xiaolei/ZumaPress

Tři setkání s Hillary

PAŘÍŽ – Červenec 2004 v Bostonu. Děj se odehrává v restauraci v centru města, kam redaktorka Tina Brownová pozvala Hillary Clintonovou a hrstku prominentů včetně Caroline Kennedyové, filmaře Michaela Moorea nebo bývalého senátora George McGoverna. Na první pohled bije do očí mladistvý vzhled Clintonové, její zářivý úsměv a modré oči, které se zdají snad až příliš kulaté, když se na nás zvídavě dívá.

Její výraz se občas zatemní potlačovanou bolestí, zatvrzelou a ne zcela zvládnutou. O pět let dříve to byla nejponižovanější manželka v Americe, žena, jejíž soukromý život se náhle ocitl – kompletně a neúprosně – pod drobnohledem veřejnosti. A tak může hovořit o národní a mezinárodní politice tak dlouho, až se z ní začne kouřit. Může pět chválu na Johna Kerryho, kterého její strana právě nominovala v úsilí odepřít Georgi W. Bushovi druhé funkční období. A může objasňovat svou roli novopečené senátorky z New Yorku. Přesto ve mně přetrvává myšlenka, kterou nemohu dostat z hlavy, a tak ji vkládám do cestovních zápisků, jež píšu pro měsíčník Atlantic.

Ta myšlenka zní takto: aby pomstila svého muže a zároveň se pomstila na něm, aby smyla kaňku na rodinné pověsti a ukázala, jak by mohla vypadat bezúhonná administrativa se zástupcem Clintonových v čele, bude tato žena dříve či později kandidovat na prezidentku Spojených států. Tato myšlenka dává vzpomenout na román Lidská skvrna z pera Philipa Rotha, který vyšel rok poté, co Senát zprostil jejího manžela obvinění z křivopřísežnictví a maření výkonu spravedlnosti, a sžíravým způsobem líčí, jak nesmazatelná může být i nezasloužená kaňka na něčí reputaci. Clintonová bude usilovat o vstup do Oválné pracovny – divadla její vnitřního, vnějšího i planetárního neštěstí – způsobem, jaký si sama přeje. A nejpravděpodobnějším výsledkem je, uzavírá můj článek, že se jí to podaří.

To continue reading, please log in or enter your email address.

To access our archive, please log in or register now and read two articles from our archive every month for free. For unlimited access to our archive, as well as to the unrivaled analysis of PS On Point, subscribe now.

required

Log in

http://prosyn.org/TukcR4P/cs;