Více plodů za vodu

STANFORD – Organizace spojených národů označila sucho za „nejnákladnější přírodní katastrofu na světě“, a to jak finančně, když její náklady dosahují 6-8 miliard dolarů ročně, tak i lidsky: od roku 1900 postihlo sucho dvě miliardy lidí a způsobilo více než 11 milionů úmrtí. Je to dáno tím, že obrovská část světa je vůči suchu zranitelná; mezi aktuálně postižené oblasti patří Austrálie, subsaharská Afrika, jižní Asie, Severní i Jižní Amerika a Blízký východ.

Vzhledem k tomu, že zemědělství představuje v průměru 70% celkové spotřeby vody, se zdá logické, že terčem úsporných opatření by měl být právě tento sektor. A dokonce existuje ověřená technologie, která by mohla do značné míry snížit důsledky sucha: genetické inženýrství (GE).

Metoda, které se také někdy říká „genetická modifikace“, umožňuje pěstitelům měnit stávající plodiny tak, aby dělaly nové věci – například uchovávaly vodu. Přestože výzkumu a vývoji brání odpor aktivistů a nadměrné vládní regulace, z rozvojových projektů v mnoha koutech světa vznikají geneticky upravené odrůdy odolné proti suchu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/rkrTebq/cs;