hospitals in africa Issouf Sanogo/ Stringer

Zdravotničtí inovátoři rozvojového světa

DHÁKA – Žijeme ve věku tragických zdravotních paradoxů. Masivní imunizační kampaně eliminovaly některé choroby, ale děti v zemích, jako je Haiti či Bangladéš nadále umírají na snadno léčitelné choroby způsobené běžnými patogeny. Globalizace pozdvihla mnoho lidí z extrémní chudoby, ale nechala je napospas neinfekčním chorobám postindustriální doby – od diabetu po onemocnění srdce – v zemích, které nemají zdroje na to, aby se s nimi vypořádali.

Tyto paradoxy podtrhuje ještě další věc: drtivá většina zdravotního výzkumu probíhá v bohatých ekonomikách, zatímco drtivá většina zátěže na globální zdraví připadá na nízko a středně příjmové země. Tato alokace zdrojů je hrubě neefektivní – a dokonce i nemorální – což zpomaluje vývoj zdravotních řešení pro ty, kdo ho potřebují nejvíce.

Buďme si jistí, že řešit první generaci globálních rozvojových cílů bylo možné, a to prostřednictvím přímých převodů kapitálu a řešení od bohatých zemí směrem k těm chudým. Příklady zahrnují programy na posílení základní školní docházky a v sektoru veřejného zdraví také masivní imunizační kampaně.

https://prosyn.org/QcKeCK1cs