Pravdy o zdravých potravinách

Těstoviny s „nízkým obsahem uhlohydrátů“ patří do kategorie zdravých jídel, která jsou v oboru známá jako „menší zlo“ – jde o potraviny s nižším množstvím nežádoucích kalorií, tuků, transtuků, cukru, soli nebo uhlohydrátů. Dnes existuje celý průmysl podobných výrobků, jakož i zdravých potravin klasifikovaných jako „přírodní“, „organické“ nebo „funkční“. Jsou však pro vás tyto potraviny opravdu lepší?

Ve Spojených státech má slovo „organický“ přesný význam definovaný ministerstvem zemědělství. Pojem „přírodní“ však znamená vše, co producent či výrobce potravin tímto přídomkem označí. Takzvané „funkční“ potraviny – nebo také „technopotraviny“ – jsou pak ty, do nichž výrobci přidávají omega-3 oleje, umělá sladidla, nestravitelné škroby, látky snižující obsah cholesterolu, sójové nebo mléčné (syrovátkové) bílkoviny, fytochemické látky a další příměsi, které jim umožňují „kvalifikovaně“ se vydávat za zdraví prospěšné, jak to dovoluje Úřad pro potraviny a léčiva (FDA).

Funkční potraviny a potraviny menšího zla se v posledních letech dobře prodávají – v roce 2004 dosáhl jejich obrat v USA hodnoty zhruba 85 miliard dolarů. Pokud takové potraviny běžně nakupujete, patříte mezi tzv. spotřebitele LOHAS („zdravého a trvale udržitelného životního stylu“), kteří jsou pro výrobce zdravých potravin hýčkanou demografickou základnou. Nakupujete výrobky s nízkým obsahem uhlohydrátů, energetické a výživné tyčinky, potraviny a nápoje obohacené o vitaminy a minerální látky, sójové výrobky a prakticky vše, co se označuje za zdravou stravu.

https://prosyn.org/BSapW0Scs