singer201_Jeffrey BasingerNewsday via Getty Images_hospital crowd Jeffrey BasingerNewsday via Getty Images

Oběti neočkovaných

MELBOURNE – Novak Djokovič, nejlepší tenista světového žebříčku, nedávno dostal zdravotnickou výjimku a může se zúčastnit turnaje Australian Open. Djokovič, který tento turnaj devětkrát vyhrál (a jediné vítězství ho dělí od rekordních 21 titulů z grandslamových turnajů), předtím odmítl předložit důkaz o svém očkování, který je podmínkou vstupu do Austrálie. „Nebudu zveřejňovat, zda jsem, nebo nejsem očkovaný,“ sdělil tenista srbskému deníku Blic a označil to za „soukromou záležitost a nepatřičné vyzvídání“.

Rodina Dalea Weekse, který v prosinci zemřel ve věku 78 let, by s tím nesouhlasila. Weeks se léčil v malé nemocnici ve venkovské Iowě na otravu krve. Nemocnice se ho snažila přeložit do většího zařízení, kde by ho mohli operovat, ale kvůli přílivu pacientů s COVID-19, téměř bez výjimky neočkovaných, neměli v tomto zařízení volná lůžka. Trvalo 15 dní, než Weekse převezli jinam, a to už bylo pozdě.

Weeks se stal další z mnoha nepřímých obětí nemoci COVID-19 – lidí, kteří tento virus nikdy neměli, ale přesto zemřeli, protože jiní lidé, kteří ji měli, odčerpali omezené zdravotnické zdroje, zejména lůžka na jednotkách intenzivní péče. Jeho dcera k tomu řekla: „Nejvíc mě na tom trápí, že se lidé sobecky rozhodují nenechat se očkovat a nevidí, jaký dopad to má na širší skupinu lidí. Tohle je opravdu těžké překousnout.“

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/IhuK180cs