Nový život ve stáří

CURYCH – Mnozí z nás byli svědky, jak naši stárnoucí rodiče nebo prarodiče ztrácejí soběstačnost. V roce 2012 bylo pouze na zranění způsobená pádem ošetřeno na pohotovostech více než 2,4 milionu Američanů ve věku nad 65 let. A protože světová populace rychle stárne, roste geometrickou řadou také rozsah těchto problémů, což postihuje nejen zdravotnické systémy, ale i ekonomiky, vládní politiku a pochopitelně také rodiny.

Organizace spojených národů odhaduje, že do poloviny tohoto století se počet osob starších 60 let zdvojnásobí a počet osob ve věku přes 65 let překoná – poprvé v dějinách – počet dětí do pěti let. Vysvětlení tohoto demografického trendu je jednoduché: globální úhrnná plodnost se propadla z průměrných pěti dětí na jednu ženu v letech 1950-1955 na 2,5 dítěte na ženu v letech 2010-2015.

Ve stárnoucích občanech bychom samozřejmě neměli spatřovat jen ekonomickou zátěž. Koneckonců mohou hrát pozitivní roli jako aktivní spotřebitelé – řada oborů si už uvědomila jejich potenciál a začala ho využívat. Podle Bank of America Merrill Lynch se lidé ve věku nad 50 let podílejí na celkových spotřebitelských výdajích ve Spojených státech téměř ze 60%.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/GELSBxO/cs;