Nový život ve stáří

CURYCH – Mnozí z nás byli svědky, jak naši stárnoucí rodiče nebo prarodiče ztrácejí soběstačnost. V roce 2012 bylo pouze na zranění způsobená pádem ošetřeno na pohotovostech více než 2,4 milionu Američanů ve věku nad 65 let. A protože světová populace rychle stárne, roste geometrickou řadou také rozsah těchto problémů, což postihuje nejen zdravotnické systémy, ale i ekonomiky, vládní politiku a pochopitelně také rodiny.

Organizace spojených národů odhaduje, že do poloviny tohoto století se počet osob starších 60 let zdvojnásobí a počet osob ve věku přes 65 let překoná – poprvé v dějinách – počet dětí do pěti let. Vysvětlení tohoto demografického trendu je jednoduché: globální úhrnná plodnost se propadla z průměrných pěti dětí na jednu ženu v letech 1950-1955 na 2,5 dítěte na ženu v letech 2010-2015.

Ve stárnoucích občanech bychom samozřejmě neměli spatřovat jen ekonomickou zátěž. Koneckonců mohou hrát pozitivní roli jako aktivní spotřebitelé – řada oborů si už uvědomila jejich potenciál a začala ho využívat. Podle Bank of America Merrill Lynch se lidé ve věku nad 50 let podílejí na celkových spotřebitelských výdajích ve Spojených státech téměř ze 60%.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.

https://prosyn.org/GELSBxOcs