Léčba mozku stiženého depresí

Vědci a odborníci na duševní zdraví učinili při pochopení a léčbě závažných depresí značné pokroky, a to včetně odhalení role nerovnováhy chemických látek v mozku, jako jsou serotonin a noradrenalin. Existuje však stále více důkazů, že se za tímto problémem ukrývá více: deprese rovněž zahrnuje strukturální změny v těch oblastech mozku, které ovlivňují naši náladu, paměť a rozhodovací proces.

Depresi často urychlují stresující zážitky. Mozek interpretuje naše prožitky, rozhoduje, zda představují hrozbu, a poté ovládá naše behaviorální a fyziologické reakce na ně. Údaje získané při experimentech se zvířaty ukazují, že škodlivé fyziologické změny pramení z neschopnosti mozku a těla reagovat na opakovaný stres adaptivními modifikacemi ve struktuře a funkci. Na patologické změny velikosti a funkce jsou náchylné zejména tři oblasti mozku - hippokampus, prefrontální kůra a amygdala.

Tyto oblasti hrají roli při interpretaci otázky, co je stresující, a při stanovování náležitých reakcí. Procesu se účastní mnoho chemických prostředníků, včetně kortizolu a adrenalinu z nadledvinek, dalších hormonů a neuropřenašečů (jako jsou serotonin a noradrenalin), jakož i reakcí z autonomního a imunitního systému. Deprese tak následkem dlouhodobé chemické nerovnováhy v systémech ovlivňujících činnost srdce, imunitní systém a metabolismus vede ke změnám ve zbytku těla.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/cuwaxAa/cs;