Vyléčte se online

NEW YORK – Ve zdravotnictví Spojených států probíhá zajímavý úkaz, jenž stojí zcela mimo veškerý humbuk kolem změn systému zdravotního pojištění v zemi: lidé začínají brát zdraví do vlastních rukou a snaží se vyhnout tomu, aby zdravotní péči vůbec potřebovali. Stejně jako se lidé před časem přesunuli od institucionálních sálových počítačů k počítačům osobním, začínají absolvovat stejný přesun od institucionálních nástrojů k individuálním také v oblasti vlastního zdraví – pochopitelně ne u léčby závažných onemocnění, jako je rakovina, ale u každodenního monitoringu a prevence.

Umožnila to řada různých trendů, které se sešly dohromady. Za prvé začíná vycházet najevo, že mnoho zdravotních problémů si lidé způsobují sami: nadměrnou konzumací nezdravého jídla a pití, kouřením, nedostatkem spánku či cvičení. Na tomto poznatku není nic nového, ale dnes je snazší být o svém osobním chování informován. Stejně jako totiž používáme finanční software ke správě svých peněz, můžeme dnes využívat i řadu softwarových nástrojů monitorujících naše chování a „statistiku“ našeho těla.

Mnohé z těchto nástrojů lidé zpočátku vyvinuli sami pro sebe. Například když J. J. Allaire sám pro sebe vytvořil zeštíhlovací aplikaci Lose It! pro iPhone, zhubnul z 88 na 77 kilogramů a ještě přitom získal zhruba 4,5 milionu uživatelů. Podobně jako zakladatelé Homebrew Computer Clubu, inspirativní skupiny počítačových nadšenců z Berkeley, kteří se dali dohromady v 80. letech minulého století, začali mnozí novátoři tím, že zkonstruovali nějaký důmyslný přístroj a teprve poté si uvědomili, že narazili na komerční příležitost. Řada těchto nových příznivců „zdraví podomácku“ se schází na takzvaných Quantified Self Meetups, kde někteří lidé předvádějí svůj software a jiní se ho učí nebo si porovnávají data s ostatními.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/lBpp8m0/cs;
 1. Television sets showing a news report on Xi Jinping's speech Anthony Wallace/Getty Images

  Empowering China’s New Miracle Workers

  China’s success in the next five years will depend largely on how well the government manages the tensions underlying its complex agenda. In particular, China’s leaders will need to balance a muscular Communist Party, setting standards and protecting the public interest, with an empowered market, driving the economy into the future.

 2. United States Supreme Court Hisham Ibrahim/Getty Images

  The Sovereignty that Really Matters

  The preference of some countries to isolate themselves within their borders is anachronistic and self-defeating, but it would be a serious mistake for others, fearing contagion, to respond by imposing strict isolation. Even in states that have succumbed to reductionist discourses, much of the population has not.

 3. The price of Euro and US dollars Daniel Leal Olivas/Getty Images

  Resurrecting Creditor Adjustment

  When the Bretton Woods Agreement was hashed out in 1944, it was agreed that countries with current-account deficits should be able to limit temporarily purchases of goods from countries running surpluses. In the ensuing 73 years, the so-called "scarce-currency clause" has been largely forgotten; but it may be time to bring it back.

 4. Leaders of the Russian Revolution in Red Square Keystone France/Getty Images

  Trump’s Republican Collaborators

  Republican leaders have a choice: they can either continue to collaborate with President Donald Trump, thereby courting disaster, or they can renounce him, finally putting their country’s democracy ahead of loyalty to their party tribe. They are hardly the first politicians to face such a decision.

 5. Angela Merkel, Theresa May and Emmanuel Macron John Thys/Getty Images

  How Money Could Unblock the Brexit Talks

  With talks on the UK's withdrawal from the EU stalled, negotiators should shift to the temporary “transition” Prime Minister Theresa May officially requested last month. Above all, the negotiators should focus immediately on the British budget contributions that will be required to make an orderly transition possible.

 6. Ksenia Sobchak Mladlen Antonov/Getty Images

  Is Vladimir Putin Losing His Grip?

  In recent decades, as President Vladimir Putin has entrenched his authority, Russia has seemed to be moving backward socially and economically. But while the Kremlin knows that it must reverse this trajectory, genuine reform would be incompatible with the kleptocratic character of Putin’s regime.

 7. Right-wing parties hold conference Thomas Lohnes/Getty Images

  Rage Against the Elites

  • With the advantage of hindsight, four recent books bring to bear diverse perspectives on the West’s current populist moment. 
  • Taken together, they help us to understand what that moment is and how it arrived, while reminding us that history is contingent, not inevitable


  Global Bookmark

  Distinguished thinkers review the world’s most important new books on politics, economics, and international affairs.

 8. Treasury Secretary Steven Mnuchin Bill Clark/Getty Images

  Don’t Bank on Bankruptcy for Banks

  As a part of their efforts to roll back the 2010 Dodd-Frank Act, congressional Republicans have approved a measure that would have courts, rather than regulators, oversee megabank bankruptcies. It is now up to the Trump administration to decide if it wants to set the stage for a repeat of the Lehman Brothers collapse in 2008.