0

Vyléčte se online

NEW YORK – Ve zdravotnictví Spojených států probíhá zajímavý úkaz, jenž stojí zcela mimo veškerý humbuk kolem změn systému zdravotního pojištění v zemi: lidé začínají brát zdraví do vlastních rukou a snaží se vyhnout tomu, aby zdravotní péči vůbec potřebovali. Stejně jako se lidé před časem přesunuli od institucionálních sálových počítačů k počítačům osobním, začínají absolvovat stejný přesun od institucionálních nástrojů k individuálním také v oblasti vlastního zdraví – pochopitelně ne u léčby závažných onemocnění, jako je rakovina, ale u každodenního monitoringu a prevence.

Umožnila to řada různých trendů, které se sešly dohromady. Za prvé začíná vycházet najevo, že mnoho zdravotních problémů si lidé způsobují sami: nadměrnou konzumací nezdravého jídla a pití, kouřením, nedostatkem spánku či cvičení. Na tomto poznatku není nic nového, ale dnes je snazší být o svém osobním chování informován. Stejně jako totiž používáme finanční software ke správě svých peněz, můžeme dnes využívat i řadu softwarových nástrojů monitorujících naše chování a „statistiku“ našeho těla.

Mnohé z těchto nástrojů lidé zpočátku vyvinuli sami pro sebe. Například když J. J. Allaire sám pro sebe vytvořil zeštíhlovací aplikaci Lose It! pro iPhone, zhubnul z 88 na 77 kilogramů a ještě přitom získal zhruba 4,5 milionu uživatelů. Podobně jako zakladatelé Homebrew Computer Clubu, inspirativní skupiny počítačových nadšenců z Berkeley, kteří se dali dohromady v 80. letech minulého století, začali mnozí novátoři tím, že zkonstruovali nějaký důmyslný přístroj a teprve poté si uvědomili, že narazili na komerční příležitost. Řada těchto nových příznivců „zdraví podomácku“ se schází na takzvaných Quantified Self Meetups, kde někteří lidé předvádějí svůj software a jiní se ho učí nebo si porovnávají data s ostatními.

Mezi přístroje, které používají, patří všechno možné – od krokoměrů a akcelerometrů monitorujících kroky a pohyb (od firem Nike, FitBit a dalších) přes monitory spánku (MyZeo), tepu a srdeční činnosti až po monitory glukózy (většinou pro diabetiky). Lidé také počítají svou spotřebu potravin. Stejně jako lze počítač využít ke správě vlastních financí podle určitého rozpočtu, lze ho využít ke „správě“ vlastního těla.

Panuje naděje, že data člověku pomohou upravit jeho chování žádoucím směrem. Já osobně se už dnes chovám docela dobře: padesát minut denně plavu, pravidelně používám zubní nitě, rozumně jím a tak dále. Když však nyní používám spánkový monitor MyZeo (spím dobře!), všimla jsem si u sebe drobné změny chování, když jsem večer ve společnosti: někdy cítím větší motivaci odejít dříve, protože očekávám, že ráno dostanu body za spánek navíc! Je to drobnost, ale podobné změny se postupem času sečtou.

Potenciálně ještě účinnější jsou společenské nástroje využívající takzvanou „herní dynamiku“. To znamená, že stejně jako můžete získat body za spolupráci s druhými u videoher typu World of Warcraft, můžete je získat za soupeření či spolupráci s přáteli v oblasti zdravého chování. Jsou to služby, které mění zdraví v seriózní hru, kde mohou jiní lidé upevňovat vaši vůli.

Představte si fitnesscentrum, které vás nezastrašuje, ale raději vám pošle vzkaz: „Juan a Alice na vás dnes v 16 hodin budou čekat u činek.“ Nebo: „Váš tým ztrácí jen čtyři body na Modrý tým. Přijďte, prosím, a pomozte nám vyhrát.“ Existující služba www.GetUpandMove.me, do které plánuji investovat, dává člověku možnost vyzvat svého přítele: „Budu 50 minut plavat, pokud Alice čtyřikrát oběhne blok.“ Výzva se zveřejňuje na Facebooku nebo Twitteru, což je ideální forma povzbuzení přátel.

Momentálně je tento trh nesoudržný, podobně jako v raných dobách osobních počítačů. Různé aplikace spolu navzájem nekomunikují, je obtížné uvést cvičení do souladu se spánkem nebo sdílet data s jinými lidmi.

V tom je však právě to vzrušení: v raných fázích existuje mnoho společností, které vesměs hledají peníze a partnery. Ne všechny přežijí; při troše štěstí se některé mohou sloučit. Firmy se skvělou technologií a mizerným marketingem si najdou jiné firmy s mizernou technologií a skvělým marketingem. Společnosti vlastnící koncové standardy vytvoří interface pro několik čelních aplikací a ostatní aplikace se pak k těmto standardům připojí.

Jak se to všechno bude platit? První uživatelé budou zpočátku platit za většinu těchto nástrojů a služeb přímo; jiné budou sponzorovat zadavatelé reklamy. Bylo by hezké věřit, že budou efektivní, ale zatím pro to máme jen málo důkazů. Výpověď prodejce, že devět z deseti nebo devadesát devět ze sta zákazníků je spokojených s výsledky, bude jen těžko přesvědčivá, poněvadž ti, u nichž žádné zlepšení nenastane, budou mít menší zájem se hodnocení zúčastnit.

Přesvědčivější budou data sdílená jednotlivci a shromažďovaná (se souhlasem) třetími stranami. Na základě tohoto neformálního úsilí o shromažďování dat a vlastních pilotních programů se v určité fázi pravděpodobně přidají zaměstnavatelé, kteří mají zájem mít zdravé a motivované zaměstnance a nižší výdaje na zdravotní péči (ale kteří požadují nižší úroveň dokazování než pojišťovny a vláda). To povede ke shromažďování ještě většího objemu dat, což možná nakonec přesvědčí pojišťovny a vlády, aby za ně platily také.

Jedna část mého já se tomu brání: pevné zdraví by mělo být věcí, kterou lidé dělají sami pro sebe. Realistka ve mně však ví, co může skutečně napomoci k rozšíření zdravého chování. Jako daňový poplatník budu raději platit za podporu zdravého chování jiných lidí než za důsledky jejich chování nezdravého.