Ztratila Amerika své kouzlo?

Cambridge – Když už i prezident USA začne dávat najevo strach, že by se finanční krize mohla vyvíjet ještě hůř než Velká hospodářská krize 30. let 20. století, je zřejmé, že americká sebedůvěra je otřesená. George Bush není jediný, kdo se obává, že než se situace zlepší, může se ještě hodně zhoršit. Otázku, zda Spojené státy dokážou dát svou ekonomiku někdy vbrzku do pořádku, si začíná klást i narůstající počet zběhlých byznysmenů.

Profesionální prognostici jsou mnohem veselejší, přičemž konsenzuální prognóza amerického růstu v roce 2009 se pohybuje kolem -1,5%, po podobném smrštění ve druhém pololetí roku 2008. To by byla sice bolestivá recese, ale ani zdaleka by se nejednalo o 10-15% propad výstupu, který se obvykle váže k plně rozvinuté depresi. Jistěže, ekonomičtí prognostici byli ve všech nedávných přelomových momentech povětšinou příliš optimističtí, takže veřejnost se před jejich předpověďmi pochopitelně má na pozoru.

Konsenzuální prognózy skutečně stále vyhlížejí příliš optimisticky. S finanční soustavou na přístrojích, pokračujícím sešupem cen domů a rostoucí nezaměstnaností se americká ekonomika zdá být zranitelnější než kdykoli dřív od 70. let, ba snad dokonce od druhé světové války.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/ZMFkPupcs